Przodopochylenie miednicy. Co powinieneś wiedzieć na ten temat jako trener personalny?
Przodopochylenie miednicy to jedna z najpopularniejszych dysfunkcji u osób zgłaszających się po pomoc do trenera personalnego o specjalizacji medycznej. Dlaczego ta dysfunkcja jest tak popularna? Czym się charakteryzuje? Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie diagnostyki podopiecznego jak i w trakcie samego treningu? Tego dowiesz się z tego artykułu! Zapisz się na kurs w swoim mieście. Zrobisz to TUTAJ!
Przodopochylenie miednicy to tak naprawdę jeden z objawów zespołu skrzyżowania dolnego. W wyniku nadmiernego napięcia mięśni odpowiadających za zgięcie stawu biodrowego jak i osłabienia mięśni odpowiadających za wyprost tego stawu dochodzi do nieprawidłowego ustawienie miednicy. Oczywiście w objaw skrzyżowania górnego to o wiele więcej napięć które znajdziemy między innymi w obszarze mięśni przykręgosłupowych w odcinku lędźwiowym. Gdy mamy do czynienia z przodopochyleniem miednicy pośladki naszego podopiecznego zaczynają ustawiać się w charakterystyczny sposób. Oczywiście wynika to nie tylko z samego, nieprawidłowego ustawienia miednicy ale także z samego osłabienia mięśni pośladkowych.
Gdy mówimy o przodopochyleniu miednicy nie możemy nie wspomnieć o mięśniu prostym uda który również jest "zamieszany" w ten objaw - objaw skrzyżowania dolnego. Mięsień prosty uda jest jedną z głóm mięśnia czworogłowego uda. To bardzo istotny mięsień! Dlaczego? Ponieważ jest mięśniem dwustawowym! Co należy przez to rozumieć? Jest prostownikiem stawu kolanowego oraz zginaczem stawu biodrowego! Gdy jest więc zadmiernie napięty istotnie będzie pociągał za swój przyczep bliższy? Gdzie więc znajduje się przyczep bliższy mięśnia prostego uda? Przyczeop bliższy tego mięśnia znajduje się na kolcu biodrowym przednim dolnym! A więc mamy niejako rozwiązanie zagadki...Tak, to jeden z tych mięśni który istotnie będzie wpływać na pochylenie miednicy a dokładniej jej przodopochylenie! Gdy trafi do Ciebie więc podopieczny z przodopochyleniem miednicy koniecznie zwróć uwagę na mięsień prosty uda w dokładniej na jego przyczep bliższy ponieważ to właśnie tam będzie kumulować się szereg napięć mających istotny wpływ na miednicę!