Zespół pasma biodrowo piszczelowego a kurs na trenera personalnego Kraków. Czego się dowiesz na ten temat?

Zespół pasma biodrowo piszczelowego to jedna z popularniejszych dysfunkcji w obszarze kończyny dolnej w dokładniej jej bocznej części. Dotyczy przede wszystkim biegaczy ale nie tylko! Coraz częściej możemy zaobserwować problem po bocznej stronie uda zarówno u osób aktywnych fizycznie jak i tych prowadzących siedzący tryb życia! Jak to możliwe że typowo "sportowa" kontuzja dotyczyć będzie także osób mniej aktywnych? By zrozumieć przyczynę powstawania problemów bólowych w obszarze pasma biodrowo piszczelowego musimy w pierwszej kolejności przeanalizować pewne zależności na wysokości biodra!

To właśnie na wysokości biodra znajdują się dwa główne mięśnie zarządzające niejako napięciem pasma biodrowo piszczelowego. Tymi mięśniami będą naprężacz powięzi szerokiej oraz mięsień pośladkowy wielki. Naprężacz powięzi szerokiej jest silnym zginaczem stawu biodrowego. Nadmiernie napięty będzie wprowadzać kość udową w nadmierną rotację wewnętrzną. Mięśniem pełniącym "kontrfunkcję" będzie zatem pośladkowy wielki. Oczywiście jego głównym zadaniem jest prostowanie stawu biodrowego ale nie tylko...Jest on silnym stabilizatorem bocznym stawu kolanowego! Tak! Dokładnie. Pośladkowy wielki warto trenować chociażby ze względu na dobrą kondycję stawu kolanowego. 

A więc na jakiej zasadzie powinny współpracować ze sobą te dwa mięśnie? Biorąc pod uwagę dysfunkcję jaką jest zapalenie pasma biodrowo piszczelowego nie możemy zapominać o tym że zarówno włókna naprężacza powięzi szerokiej jak i pośladkowego wielkiego będa wplatać się w pasmo biodrowo piszczelowe. A więc pierwszy zadaniem chcą pomóc naszym podopiecznym będzie przeanalizowanie kondycji tych dwóch mięśni. Między nimi powinna a wręcz musi wsytępować równowaga napięciowa. Jej brak będzie objawiał się bólem po bocznej stronie stawu kolanowego oraz biodrowego a także pom bocznej stronie uda. 

Jaki plan działania nalezałoby wprowadzić? Przede wszystkim ćwiczenia polegające na uelastycznieniu zginaczy stawu biodrowego! To z reguły nadmiernie napięty naprężacz powięzi szerokiej będzie wprowdzać wysokie napięcie na paśmie biodrowo piszczelowym. Drugim zadaniem trenera personalnego będzie nauczenie swojego podopiecznego jak aktywować mięśnie pośladkowe do pracy. Oczywiście to tylko zarys działania. Musimy także pamiętać o pracy stopy czy samego stawu kolanowego. Jak widzisz temat jest interesujący a Ty jako trener personalny możesz w realny sposób pomóc tym którzy mają dysfunkcje w obszarze swoich nóg.