Mięsień gruszkowaty. Co powinien o nim wiedzieć trener personalny?

 

Zacznijmy od anatomii mięśnia gruszkowatego. Mięsień gruszkowaty jest mięśniem zlokalizowanym pod mięśniami pośladkowymi tuż nad stawem biodrowym. Jego przebieg jest interesujący. Przyczepia się do bocznej części kości krzyżowej a właściwie do jej wewnętrznej części "wchodząc" pod nią od strony bocznej wcześniej wspomnianej kości krzyżowej. Jego przyczep biegnie do krętarza większego kości udowej. Posiadając tę podstawową wiedzę na temat mięśnia gruszkowatego możemy w łatwy sposób wywnioskować że jest on mięśniem istotnie wpływającym na dwa stawy. Które? Na staw krzyżowo biodrowy oraz na staw biodrowy. Jeśli chodzi o staw krzyżowo biodrowy, mięsień gruszkowaty jest swego rodzaju "stabilizatorem" tego połączenia, natomiast w przypadku stawu biodrowego bierze udział w sposób aktywny a więc odpowiada za ruchy rotacyjne właśnie tego stawu.

Za jakie ruchy odpowiada mięsień gruszkowaty?

Mięsień gruszkowaty w swojej funkcji jest naprawdę interesującym mięśniem. Jest zarówno rotatorem zewnętrznym stawu biodrowego jak i jego rotatorem wewnętrznym. Oprócz istotnego wpływu na staw biodrowy, wpływa także tak jak już wcześniej wspomniałem "statycznie" na staw krzyżowo biodrowy. Do kąta 70 stopni zgięcia w stawie biodrowym, mięsień gruszkowaty pełni funkcje rotacji zewnętrznej stau biodrowego. Powyżej 70 stopni kąta zgięcia, mięśień gruszkowaty pełni funkcję rotacji wewnętrznej stawu biodrowego. 

Dlaczego mięsień gruszkowaty jest owiany złą sławą?

Wszystko z powodu bliskiego sąsiedztwa nerwu kulszowego. Jak przebiega nerw kulszowy względem mięśnia gruszkowatego? Przebiega tuż pod nim. Przyjęło się więc mówić że możemy lub mamy do czynienia z "rwą gruszkowatą" gdy w badaniu obrazowym dotyczącym kręgosłupa nie zostaną uwidocznione zmiany typu przepukliny, wypukliny kręgosłupa. Czy tak naprawdę jest? Czy mięsień gruszkowaty ma aż tak duży wpływ na nerw kulszowy? Nad tym przekonaniem, stwierdzeniem czy też podejrzeniem możnaby się dokładniej pochylić i dyskutować conajmniej kilka godzin. Bardziej prawdopodobne jest to że mięsień gruszkowaty z racji mocnego napięcia będzie po prostu dawał objawy przypominające rwę kulszową. Jest to też związane z bólem rzutowanym czy samym rodzajem bólu który zlokalizowany będzie na wysokości pośladka.  

Najważniejsze co musi wiedzieć o mięśniu gruszkowatym każdy trener personalny to?

To fakt iż mięsień gruszkowaty jest takim samym mięśniem co mięsień dwugłowy ramienia czy mięsień czworogłowy. A dokładniej? Jest mięśniem który podlega tym samym procesom co każdy inny mięsień naszego ciała! A więc w jego przebiegu mogą powstawać punkty miejscowej przeczulicy lub punkty spustowe. Co to oznacza dla trenera personalnego? Oznacza to że Twój podopieczny może zgłaszać ból biodra który Ty jako trener personalny poprzez odpowiedni trening możesz zlikwidować! Jak dokładnie? Włączając w plan treningowy odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia akcesoryjne takie jak masowanie czy też rolowanie piłeczką pośladka. O mięśniu gruszkowatym mówimy szerzej w trakcie naszego kursu na trenera personalnego! Jeśli interesuje Cię ta tematyka zarezerwuj swoje miejsce w kursie już dziś!