Co musisz wiedzieć o mięśniach podpotylicznych jako trener personalny?

 

Czy istnieją w naszym ciele mięśnie ważne i ważniejsze? Czy jako trener personalny powinieneś/powinnaś zwrócić szczególną uwagę? Czy któryś z segmentów naszego ciała wymaga specjalnej dbałości? Każdy komu zadamy takie pytanie, kogo praca nawet w najmniejszym stopniu nie jest związania z ciałem człowieka odpowie że przecież wszystko jest istotne i wszystko ma znaczenie. 

To prawda. Nasze ciało to jedność. Jedna wielka „wspólnota” i sieć zależności. Sprzężone ze sobą segmenty i liczne reakcje. Dlaczego więc któryś z segmentów naszego ciała miałby być tym wyjątkowym i niezwykle istotnym? Z czego będzie wynikać ta wyjątkowość? Z funkcji, kształtu, usytuowania? W dzisiejszym artykule opisze dla Ciebie najistotniejsze mięśnie w naszym ciele a mianowicie mięśnie podpotyliczne

Mięśnie podpotyliczne. Ile ich jest i jakie wyróżniamy?

By nie trzymać Cię dłużej w niepewności sprawnie przejdę do opisu anatomicznego i charakterystyki pracy mięśni podpotylicznych. Tak, to właśnie o te mięśnie chodzi. Małe, bardzo istotne mięśnie podpotyliczne przyczepiające się z tyłu Twojej czaszki a dokładniej jak sama nazwa sugeruje na kości potylicznej. Już ich początkowy przyczep zaczyna wzbudzać ciekawość. Opisując przyczepy końcowe tej jakby nie patrzeć grupy mięśniowej uświadomimy sobie dlaczego fizjoterapia mięśni podpotylicznych jest tak istotna!

Już wiesz że jeden z przyczepów to kość potyliczna. Kolejne miejsca przyczepów tych mięśni to kręgi szyjne a dokładniej C1 oraz C2.  Mięśnie podpotyliczne to:

1. m. prosty głowy tylny mniejszy (m. rectus capitis posterior minor)

 2.  m. prosty głowy tylny większy (m. rectus capitis posteriori major)

 3. m. skośny głowy górny (m. obliquues capitis superior)

 4. m. skośny głowy dolny (m. obliquues capitis inferior)

TRENERZE PERSONALNY ZWRÓĆ UWAGĘ NA MIĘSIEŃ PROSTY GŁOWY TYLNY MNIEJSZY!

Wróćmy jeszcze na chwilę do opisu anatomicznego. Warto w dokładniejszy sposób opisać  mięsień prosty głowy tylny mniejszy. Za chwilę dowiesz się dlaczego. Przede wszystkim warto wspomnieć że mięśnie podpotyliczne są najgłębszą warstwą mięśni szyi. Z tego też powodu będę i maja olbrzymi wpływ na pracę odcinka szyjnego kręgosłupa a także prawidłowe ustawienie głowy. Wracając do „prostego głowy tylnego mniejszego” jest coś jeszcze. Tylko co? Jest to bez wątpienia mięsień „zbierający” najwięcej informacji.

Jak pokazują badania jest to mięsień najliczniej „unerwiony” a dokładniej wyposażony w największą ilość wrzecionek nerwowych. Ta informacja mówi nam o tym że jest on nie tylko mięśniem ale także „informatorem” i „zbieraczem” bodźców. Będzie więc miał olbrzymi wpływ na propriocepcję. Bardzo możliwe że z powodu zaniku tego mięśnia lub jego nadmiernego napięcia cierpisz z powodu bólu głowy lub masz zaburzenia równowagi. Kolejną bardzo istotną informacją na temat mięśnia prostego tylnego mniejszego jest to że łączy się on z oponą twardą.

W tej sytuacji muszę przynajmniej wspomnieć czym jest opona twarda. Opona twarda jest jedną z opon mózgowo rdzeniowych. Znajduje się tuż pod kośćmi mózgoczaszki i co ciekawe jest wrażliwa na ból. Przyczepiający się niejako do opony twardej mięsień prosty tylny mniejszy będzie mięć wpływ na jej pracę.